Naprzemienna opieka (piecza naprzemienna) nad dzieckiem po rozwodzie.

12:52:43 13-10-2021
tata z synem

Rozpad rodziny i rozwód rodziców to ogromny cios dla wszystkich, ale w tego rodzaju sytuacjach to dzieci powinny pozostać najważniejsze. Ich dobro i bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla każdej ze stron. W Polsce panuje przeświadczenie, że obowiązek przejęcia opieki nad dzieckiem będzie spoczywał na matce, ale coraz częściej rodzice myślą o naprzemiennej opiece. Na czym ona polega?

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Rozwód to trudne chwile dla wszystkich zaangażowanych stron, ale sądowe regulacje ułatwiają egzekwowanie zobowiązań w późniejszym czasie i są niezbędne ze względu na podejmowanie decyzji dotyczących dobra, zdrowia i edukacji dziecka. Pozostawiając opiekę nieuregulowaną, można narazić się na niepotrzebne konflikty w przyszłości oraz wydłużenie czasu na podjęcie decyzji, które wymagają szybkiej reakcji (na przykład dotyczących zdrowia dziecka).

Kancelarie adwokackie otrzymują coraz więcej zapytań dotyczących opieki naprzemiennej, która uwzględniałaby taki sam udział w wychowaniu dziecka mamy, jak i taty. Sąd może zdecydować, że dziecko ma przebywać dwa tygodnie, miesiąc czy dwa miesiące u jednego rodzica, a następnie tyle samo czasu u drugiego. Czy takie rozwiązanie jest możliwe i jakie są jego zalety?

Piecza naprzemienna – kiedy jest możliwa i jakie są jej wady i zalety

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że jest to sposób opieki nad dzieckiem, jak najbardziej możliwy, ale jedynie w sytuacji, gdy byli małżonkowie są w stanie współpracować ze sobą w tej kwestii. Oboje muszą mieć również pełnię władzy rodzicielskiej. Aby móc sprawować opiekę nad małoletnim w taki sposób, oboje rodziców muszą jednocześnie złożyć taki wniosek, uwzględniający podział obowiązków i plan wychowawczy.

Dla dziecka najlepiej, gdy i mama, i tata mają taki sam wpływ na jego życie, aktywnie biorą udział w jego rozwoju i dorastaniu. Problemem może być sytuacja, gdy rodzice są skonfliktowani lub mieszkają bardzo daleko od siebie np. w różnych miastach i krajach, co może być przeszkodą do uczęszczania przez dziecko do szkoły.

Obecnie opieka naprzemienna choć coraz częściej stosowana wciąż w Polsce stanowi wyjątek. Nim podejmie się kroki związane z wprowadzeniem tego rodzaju opieki należy przeanalizować możliwość jej zastosowania oraz warunki jej funkcjonowania.

W takiej i innych sprawach zachęcam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką prowadzoną przez adwokata Bartosza Obrębskiego aby otrzymać profesjonalną pomoc prawną.