Kancelaria Adwokacka Bartosz Kamil Obrębski

Opieka naprzemienna (piecza naprzemienna) nad dzieckiem po rozwodzie

Spis treści

Naprzemienna opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Rozpad rodziny i rozwód rodziców to ogromny cios dla wszystkich, ale w tego rodzaju sytuacjach to dzieci powinny pozostać najważniejsze. Ich dobro i bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla każdej ze stron. W Polsce panuje przeświadczenie, że obowiązek przejęcia opieki nad dzieckiem będzie spoczywał na matce, ale coraz częściej rodzice myślą o naprzemiennej opiece. Na czym ona polega?

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Rozwód to trudne chwile dla wszystkich zaangażowanych stron, ale sądowe regulacje ułatwiają egzekwowanie zobowiązań w późniejszym czasie i są niezbędne ze względu na podejmowanie decyzji dotyczących dobra, zdrowia i edukacji dziecka. Pozostawiając opiekę nieuregulowaną, można narazić się na niepotrzebne konflikty w przyszłości oraz wydłużenie czasu na podjęcie decyzji, które wymagają szybkiej reakcji (na przykład dotyczących zdrowia dziecka).

Kancelarie adwokackie otrzymują coraz więcej zapytań dotyczących opieki naprzemiennej (nazywanej też pieczą naprzemienną), która uwzględniałaby taki sam udział w wychowaniu dziecka mamy, jak i taty. Sąd może zdecydować, że dziecko ma przebywać dwa tygodnie, miesiąc czy dwa miesiące u jednego rodzica, a następnie tyle samo czasu u drugiego. Czy takie rozwiązanie jest możliwe i jakie są jego zalety?

Piecza naprzemienna – kiedy jest możliwa i jakie są jej wady i zalety

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że jest to sposób opieki nad dzieckiem, jak najbardziej możliwy, ale jedynie w sytuacji, gdy byli małżonkowie są w stanie współpracować ze sobą w tej kwestii. Oboje muszą mieć również pełnię władzy rodzicielskiej. Aby móc sprawować opiekę nad małoletnim w taki sposób, oboje rodziców muszą jednocześnie złożyć taki wniosek, uwzględniający podział obowiązków i plan wychowawczy.

Dla dziecka najlepiej, gdy i mama, i tata mają taki sam wpływ na jego życie, aktywnie biorą udział w jego rozwoju i dorastaniu. Problemem może być sytuacja, gdy rodzice są skonfliktowani lub mieszkają bardzo daleko od siebie np. w różnych miastach i krajach, co może być przeszkodą do uczęszczania przez dziecko do szkoły.

Obecnie opieka naprzemienna choć coraz częściej stosowana wciąż w Polsce stanowi wyjątek. Nim podejmie się kroki związane z wprowadzeniem tego rodzaju opieki należy przeanalizować możliwość jej zastosowania oraz warunki jej funkcjonowania.

W takiej i innych sprawach zachęcam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką prowadzoną przez adwokata Bartosza Obrębskiego aby otrzymać profesjonalną pomoc prawną.

Adwokat Bartosz Obrębski

E - mail

adwokat.obrebski@gmail.com

Telefon

508 269 045

Ostatnie wpisy:

Znieważanie funkcjonariusza publicznego

Znieważanie funkcjonariusza. Przestępstwo znieważenia funkcjonariusza jest szczególną formą przestępstwa znieważenia. Jego znamiona są bardzo podobne, zaś zasadniczą różnicą jest to, iż może ono być skierowane tylko i wyłącznie przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu.