Kancelaria Adwokacka Bartosz Kamil Obrębski

Podział majątku z adwokatem czy bez?

Spis treści

Jednym ze skutków zawarcia związku małżeńskiego, jest powstanie pomiędzy jego stronami wspólności majątkowej. Przestaje ona istnieć z chwilą orzeczenia rozwodu.

Majątek wspólny a rozwód

Wskutek orzeczenia przez Sąd rozwodu, następuje rozwiązanie związku małżeńskiego, a więc jego ustanie. Przestaje też istnieć małżeńska wspólność majątkowa. Powoduje to, że każdy z dotychczasowych małżonków jest uprawniony do wystąpienia z żądaniem, aby został przeprowadzony podziału majątku wspólnego. Nie jest ono ograniczone żadnym terminem.

Musisz wiedzieć bowiem, że można tego dokonać w każdym czasie, gdyż roszczenie o zniesienie wspólności majątkowej, nie ulega przedawnieniu. Uprawnienia takiego nie można też się zrzec, ponieważ ma ono charakter niezbywalny.

Podział majątku wspólnego może zostać dokonany najpóźniej przy okazji działu spadku, czyli po śmierci jednego z dotychczasowych współmałżonków.

W jaki sposób można podzielić majątek wspólny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić w:

  • na podstawie dobrowolnych ustaleń stron, czyli umowy,
  • w drodze postępowania sądowego.
 

W każdym z tych trybów, podział ten może nastąpić przez:

  • podział rzeczy wspólnej ( podział w naturze ),
  • przyznanie rzeczy jednemu ze współmałżonków wraz z jednoczesnym ustanowieniem obowiązku odpowiedniej spłaty na rzecz drugiego z nich,
  • licytacyjną sprzedaż rzeczy wspólnej (podział cywilny).
 

Zaznaczyć trzeba, że dopuszczalne jest także kumulowanie wszystkich tych sposobów.

Podkreślić trzeba, że absolutne pierwszeństwo ma podział w naturze. Pozostałe sposoby przeprowadzane są w dalszej kolejności. Jeżeli więc podział w naturze nie jest możliwy, wówczas stosuje się przyznanie rzeczy na własność jednego z małżonków. Dopiero w ostateczności dopuszczalna jest sprzedaż licytacyjna.

Jak wygląda umowny podział majątku wspólnego małżonków?

Umowny podział majątku wspólnego jest możliwy tylko i wyłącznie, gdy dojdą oni do pełnego porozumienia co zasad podziału oraz jego sposobu. W tym zakresie nie może być pomiędzy nimi żadnych rozdźwięków.

Umowa tego rodzaju powinna zostać zawarta na piśmie, jak również dokładnie określać przedmioty podlegające podziałowi oraz sposób jego przeprowadzenia. W przypadku, gdy przedmiotem podziału jest nieruchomość, wówczas konieczne jest nadanie takiej umowie formy aktu notarialnego. Warunku tego należy dochować także, gdy umowa dotyczy prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa, do przeniesienia którego wymagana jest tego rodzaju forma szczególna. Nie dotrzymanie koniecznej postaci skutkować będzie nieważnością takiego kontraktu, co oznacza, że nie wywoła ona żadnych skutków prawnych.

Jak wygląda sądowy podział majątku wspólnego małżonków?

Jeżeli dotychczasowi małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia w zakresie podziału majątku wspólnego i pozostają w konflikcie, nie jest możliwe zawarcie w tym przedmiocie odpowiedniej umowy. W takiej sytuacji, pozostaje tylko jedno rozwiązanie – poddanie sprawy w pod rozstrzygnięcie właściwego Sądu.

Wniosek

Do wszczęcia postępowania co do podziału majątku, następuje na podstawie odpowiedniego wniosku. Może go złożyć każdy z małżonków. Sprawy działowe należą do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia majątku.

Musisz pamiętać, że opisywany wniosek musi zawierać pewne niezbędne elementy. Przede wszystkim trzeba w nim bardzo szczegółowo wskazać składniki, które wchodzą do majątku wspólnego i mające podlegać podziałowi. Na ogół przyjmuje to formę spisu rzeczy ruchomych. W razie, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, niezbędne jest wskazanie jej dokładnego położenia, powierzchni, a także przeznaczenia.

Poza tym, wnioskodawca powinien także przedstawić swoją propozycję sposobu podziału majątku wspólnego oraz wskazać, które ze składników majątkowych chce otrzymać.

Warto zaznaczyć, że wszystkie żądania objęte złożonym w sądzie wnioskiem o podział majątku wspólnego, powinny zostać określone w sposób jak najbardziej precyzyjny. Co ważne, ich niezgłoszenie w toku sprawy o podział majątku w celu kompleksowego załatwienia wszelkich kwestii spornych między byłymi małżonkami zagrożone jest prekluzją. Oznacza to, że spowoduje to utratę prawa strony do ich dochodzenia w odrębnym, później wytoczonym procesie.

Wniosek o podział majątku musi także zawierać określenie wartości przedmiotu sprawy. Stanowi ją wartość wszystkich mających podlegać podziałowi składników majątku wspólnego.

Sposób podziału

Podkreślenia wymaga fakt, że sąd rozpoznający sprawę o podział majątku zobowiązany jest do zachowania odpowiedniej kolejności wskazanych powyżej metod podziału majątku wspólnego małżonków.

W związku z tym, jeżeli możliwe jest dokonanie podziału fizycznego w taki sposób, aby każdy z nich otrzymał ściśle określone ruchomości i inne składniki majątkowe, w tym wyodrębnią część rzeczy nieruchomej, to sposób ten ma pierwszeństwo przed pozostałymi.

Dopiero, gdy podziału w ten sposób nie można przeprowadzić, stosuje się pozostałe dopuszczalne metody, a więc przyznanie rzeczy jednemu ze współmałżonków lub ich sprzedaż.

W trakcie postępowania o podział majątku, sąd dokonuje oceny stanu składników majątkowych z chwili zniesienia wspólności małżeńskiej. Tym samym, decydująca jest data orzeczenia rozwodu lub ustanowienia rozdzielności majątkowej. Z kolei wartość poszczególnych przedmiotów majątkowych przyjmuje się z chwili orzekania.

Jakie są koszty sądowego podział majątku wspólnego małżonków

Sądowy podział majątku wspólnego wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty sądowej. Ma ona charakter stały i wynosi 1. 000, 00 zł. Jeżeli jednak małżonkowie osiągnęli porozumienie co do jego sposobu, koszty są znacznie mniejsze i wynoszą jedynie 300, 00 zł.

Czy możliwy jest podział majątku przed rozwodem?

Podział majątku wspólnego małżonków jest możliwy nie tylko po rozwodzie, ale także:

  • przed rozwodem,
  • w jego trakcie.
 

W jaki sposób można dokonać podziału majątku wspólnego przed rozwodem?

Zasadą w polskim prawie jest, iż w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również zobowiązywać się do rozporządzania, ani też go dokonywać w odniesieniu do udziału, jaki przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku w razie ustania wspólności małżeńskiej.

Jedyną więc możliwością dla osób, które chcą podzielić powstały majątek wspólny w trakcie trwania małżeństwa, bez konieczności występowania o rozwód, bądź jeszcze przed złożeniem w tej sprawie pozwu, jest:

  • zawarcie odpowiedniej majątkowej umowy małżeńskiej, ustanawiającej ustrój pełnej rozdzielności majątkowej,
  • wniesienie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej do Sądu.
 

Intercyza

Małżeńska umowa majątkowa, potocznie zwana intercyzą, musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Na jej podstawie następuje wyłączenie wspólności majątkowej, w miejsce której powstaje rozdzielność majątkowa, zaś każdy z małżonków uzyskuje prawo do samodzielnego dysponowania składnikami swojego majątku w odniesieniu do wszelkich przedmiotów majątkowych.

W zawiązku z powyższym, gdy dojdzie do rozwodu, nie będzie potrzeby przeprowadzenia podziału majątku.

Sąd

Każdy sądowy podział majątku przed rozwodem musi przebiegać w dwóch etapach, tj. najpierw zniesienie wspólności, a następnie podział majątku wspólnego. Sprawa o rozdzielność majątkową toczy się w trybie procesu, natomiast podział majątku następuje w trybie nieprocesowym.

Wprawdzie o sądowe zniesienie wspólności majątkowej może wystąpić każdy z małżonków, jednakże jest ono dopuszczalne wyłącznie z ważnych powodów.

Mają one miejsce w sytuacji, w której dalsze istnienie wspólności majątkowej nie służy dobru założonej przez współmałżonków rodziny oraz drugiego z nich. Najczęściej dotyczy to takich zachowań jednego z małżonków, jak:

  • alkoholizm i narkomania,
  • trwonienie wspólnego majątku na przykład na skutek uzależnienia od gier hazardowych,
  • pozostawanie w separacji faktycznej, a więc prowadzenie przez małżonków odrębnych gospodarstw domowych, uniemożliwiających im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym,
  • brak wpływu na decyzje finansowe drugiego małżonka.
 

Musisz wiedzieć, że sądowe zniesienie wspólności majątkowej może zostać ustanowione z datą wsteczną. W takim wypadku jego skutki prawne rozciągają się na okresu czasu, sprzed wniesienia pozwu w tym przedmiocie.

W jaki sposób dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie rozwodu?

Podziału majątku wspólnego można dokonać także w trakcie rozwodu, a więc jeszcze przed wydaniem wyroku o jego orzeczeniu.

Niezbędny jest do tego wniosek jednego z małżonków. Na jego podstawie, Sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego. Warunkiem jest jednak, aby nie spowodowało to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym, o czym w pełni decyduje sąd.

Czy istnieją inne przypadku zniesienia wspólności majątkowej?

Poza powyżej opisanymi przypadkami, rozdzielność majątkowa powstaje także z mocy prawa na skutek:

  • orzeczenia separacji,
  • stwierdzenia ubezwłasnowolnienia lub
  • ogłoszenia upadłości
  • jednego z małżonków.
 

Podział majątku z adwokatem czy bez?

Podział majątku, wbrew pozorom nie jest taką łatwą sprawą. Szczególną trudność może przynosić konieczność precyzyjnego określenia przedmiotów, jakie mu podlegają oraz wybór optymalnego sposobu jego przeprowadzenia. Dlatego też, powinieneś zastanowić się nad zatrudnieniem do takiej czynności profesjonalnego prawnika, a więc adwokata lub radcy prawnego. Fachowiec tego rodzaju, nie tylko zadba o odpowiednią treść składanych przez Ciebie wniosków i pism pod względem merytorycznym oraz formalnym, ale także przypilnuje zachowania wyznaczonych przez prawo terminów. Wreszcie, co równie ważne, nie będziesz na dali sądowej sam na sam z sędzią, co z pewnością zaoszczędzi Ci sporo nerwów.

Adwokat Bartosz Obrębski

E - mail

adwokat.obrebski@gmail.com

Telefon

508 269 045