Z punktu widzenia prawnego pozew rozwodowy to pismo procesowe wszczynające proces rozwodowy. Zawiera on przede wszystkim powództwo, a więc skonkretyzowane żądanie:
Może on także zawierać inne wnioski i żądania, o tym jednak w dalszej części artykułu.
Poprzez wniesienie pozwu następuje wytoczenie powództwa, czego skutkiem jest wszczęcie postępowania rozwodowego.
Prawidłowo skonstruowany pozew rozwodowy powinien zawierać ściśle określone elementy, a mianowicie:
Pozew rozwodowy musi zostać sporządzony w formie pisemnej. Nie jest konieczne wskazywanie w nim podstawy prawnej przyszłego rozstrzygnięcia sądu.
Jeżeli będzie on zawierał braki formalne, wówczas nie będzie mógł otrzymać prawidłowego biegu. W takiej sytuacji, przewodniczący wydziału wzywa do ich poprawienia, lub uzupełnienia w terminie tygodniowym od daty otrzymania wezwania, pod rygorem jego zwrócenia.
Po bezskutecznym upływie powyższego terminu nastąpi zwrot pozwu, co wywoła skutki, jakby nigdy nie został wniesiony.
Każdy pozew rozwodowy może także zawierać dodatkowe wnioski i żądania, które w szczególności mogą dotyczyć ustalenia przez sąd:
Jeżeli w małżeństwie występują wspólne małoletnie dzieci, powód złożonym w pozwie o rozwód powinien określić w jaki sposób ma być sprawowana nad nimi władza rodzicielska. W tym zakresie może on wnosić o:
Poza tym, powód powinien również złożyć wniosek o uregulowanie sposobu sprawowania kontaktów rodziców z dziećmi i określić, jak widzi ich realizację. Może to przybrać postać przebywania dziecka na stałe u jednego z rodziców, na ogół matki, z odwiedzinami w określone z dni u drugiego z nich, bądź też, co znacznie rzadsze, tzw. opieki naprzemiennej. Polega ona na przebywaniu dziecka przez pewien równoważny czas u jednego rodzica, a następnie u drugiego, na przykład przez każdy kolejny tydzień.
Jeżeli pomiędzy rodzicami doszło do porozumienia w zakresie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem, wówczas powód może złożyć wniosek o odstąpienie od orzekania przez sąd w tym przedmiocie.
Dodać trzeba, że również kontakty z dzieckiem mogą być przedmiotem rodzicielskiego planu wychowawczego. Jeżeli jego postanowienia nie sprzeciwiają się dobru dziecka, sąd uwzględni go w wydanym wyroku.
Szeroko piszę o tym w artykule „Podział opieki nad dziećmi i kontakty z dziećmi po rozwodzie”.
W pozwie o rozwód powód może również złożyć wniosek o zasądzenie od pozwanego odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem renty alimentacyjnej na rzecz małoletniego dziecka lub też/i na siebie samego.
Szerzej piszę o tym w artykułach: „Alimenty dla dzieci” oraz „Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny i alimenty na współmałżonka”.
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, wówczas powód w pozwie o rozwód może wnieść również o uregulowanie przez sąd sposobu korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego z nich.
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu go jednemu z małżonków, jeżeli drugi z nich wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
W pozwie o rozwód, powód może również wnosić o dokonanie przez sąd w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego małżonków. W takim wypadku konieczne jest określenia przez niego wszystkich składników majątkowych, jakie wchodzą w jego skład oraz proponowany sposób podziału.
Musisz jednak pamiętać, że będzie to możliwe jedynie wówczas, gdy przeprowadzenie działu nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, co należy to do wyłącznej oceny sądu. W przeciwnym razie konieczne będzie złożenie odrębnego wniosku o podział majątku wspólnego już po wydaniu przez sąd wyroku rozwodowego.
Szczegółowo zajmuję się tym zagadnieniem we wpisie „Podział majątku z adwokatem czy bez?”
Powód może także w złożonym pozwie umieścić wniosek o udzielenie przez sąd zabezpieczenia zgłoszonych roszczeń na czas trwania postępowania sądowego.
Może to dotyczyć takich kwestii jak:
Trzeba jednak pamiętać, że co do zasady, takie żądanie będzie zasadne jedynie wówczas, gdy powód uprawdopodobni istnienie i zasadność roszczenia, jak również swój interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Od pozwu o rozwód konieczne jest uiszczenie stałej opłaty sądowej w wysokości 600 zł.
Jeżeli opłata sądowa od pozwu o rozwód nie zostanie uiszczona, przewodniczący wydziału wzywa do jej uiszczenia w terminie tygodniowym od daty otrzymania wezwania, pod rygorem jego zwrócenia.
Po bezskutecznym upływie powyższego terminu nastąpi zwrot pozwu. Oznacza to, że nie wywoła on żadnych skutków prawnych, jakie wiążą się z jego wniesieniem do sądu.
Do pozwu oraz jego odpisu należy dołączyć konieczne załączniki. Należą do nich przede wszystkim:
Musisz pamiętać, że załączniki do oryginału pozwu dołącza się w oryginale, podczas gdy do jego odpisu, jedynie ich kserokopie.