Wynikają one z wielu aktów prawnych.
Przede wszystkim należy tu przywołać art. 12 Konwencji o prawach dziecka (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526), który stanowi, że: „Państwa-Strony zapewniają dziecku, które jest zdolne do kształtowania swych własnych poglądów, prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka, przyjmując je z należytą wagą, stosownie do wieku oraz dojrzałości dziecka. W tym celu dziecko będzie miało w szczególności zapewnioną możliwość wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym i administracyjnym, dotyczącym dziecka, bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela bądź odpowiedniego organu, zgodnie z zasadami proceduralnymi prawa wewnętrznego”.
Obowiązek przesłuchania dziecka wynika także z Rekomendacji nr R/84/4 Komitetu Ministrów Rady Europy z dnia 28 lutego 1984 r. w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej.
Również polskie prawo zawiera bezpośrednie zapisy, wprowadzające obowiązek w tym przedmiocie.
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w art. 72 ust. 3 stanowi, że – w toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka.
Powyższy wymóg znalazł swoje skonkretyzowanie w odpowiednich przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego art. 216(1) oraz art. 576 § 2 – Sąd w sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, uwzględniając w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.
Obydwa przepisy zastrzegają, ze wysłuchanie takie może odbyć się jedynie poza salą posiedzeń sądowych.
Z kolei art. 573 tego aktu prawnego stanowi, że osoba pozostająca pod władzą rodzicielską, ma zdolność do podejmowania czynności w postępowaniu dotyczącym jej osoby, chyba że nie ma zdolności do czynności prawnych. Sąd jednak może ograniczyć lub wyłączyć osobisty udział małoletniego w postępowaniu, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się też Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z dnia 15 grudnia 1998 r. (I CKN 1122/98, OSNC 1999, Nr 6, poz. 119) wskazał, że „należy przyjąć, że obowiązkiem sądu, w każdej sprawie dotyczącej dziecka, jest wysłuchanie dziecka, którego stan rozwoju psychofizycznego na to pozwala”.