Każdy z byłych współmałżonków może w złożonym wniosku o podział majątku wspólnego, domagać się ustalenia w nim nierównych udziałów. Warunkiem jest jednak, żeby przemawiały za tym ważne powody.
Co należy przez nie rozumieć?
Uznaje się za nie całokształt okoliczności przemawiających za tym, że przeciwne rozwiązanie będzie niesłuszne ze względów moralnych i etycznych. Ich zastosowanie polega na uznaniu, iż obowiązujące zasady współżycia społecznego, sprzeciwiają się przyznaniu jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do której powstania:
- nie przyczynił się on w ogóle lub też
- w mniejszym stopniu niż to wynika z jego możliwości.
Podkreślenia jednak wymaga fakt, iż żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy do dokonania nierównego podziału, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy. Jednocześnie nawet różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania tego majątku nie stanowi podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli nie przemawiają za tym „ważne powody”. Tym samym, sam nierówny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego nie może być uznany za „ważny powód” i stanowić podstawy do nierównego podziału majątku wspólnego.
Podkreślić przy tym trzeba, że sąd dokonując oceny stanu faktycznego danej sprawy, w każdym przypadku bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe danego małżonka. Tym samym nierówny podział majątku, może nastąpić tylko i wyłącznie wtedy, gdy jedna ze stron, pomimo że miała takie możliwości w sposób rażący lub uporczywy nie przyczyniała się we właściwym stopniu do powstania majątku wspólnego, stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych.
Najczęstszymi praktycznymi przesłankami, które stanowią podstawę do ustalenia nierównych udziałów są alkoholizm, narkomania, uprawianie hazardu oraz wszelkie postaci lekkomyślnego trwonienia majątku.
Musisz przy tym wiedzieć, że roli takiej nie może pełnić okoliczność, polegająca na osiąganiu przez jednego z małżonków niższych dochodów i to nawet w przypadku, gdy różnica w ich wzajemnych zarobkach jest drastyczna.
Uwzględniając wniosek o dokonanie nierównego podziału, sąd może ustalić udziały w majątku wspólnym, z uwzględnieniem stopnia w którym każdy z małżonków przyczynił się do jego powstania. Przy ocenie takiego stanu rzeczy bierze on także pod uwagę stopień nakładu osobistej pracy każdego z nich przy wychowaniu dzieci i w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.