Służebność gruntowa polega na obciążeniu danej nieruchomości na rzecz właściciela innej (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega na tym, że:
- może on korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej,
- właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań,
- właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.
Celem ustanowienia służebności gruntowej jest zwiększenie użyteczności jednej nieruchomości (nieruchomości władnącej) lub też jedynie jej ściśle oznaczonej części, z jednoczesnym uszczupleniem praw właściciela drugiej z nich (nieruchomości obciążonej). Taki też może być tylko i wyłącznie jej cel. Służebność gruntowa jest prawem ściśle związanym z nieruchomością władnącą i stanowi jej część składową. Wynika to wprost z Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym – za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością.
Zakres oraz sposób wykonywania służebności gruntowej oznacza się przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego i miejscowych zwyczajów.
Przyjmuje się, iż „zasady współżycia społecznego” to reguły uczciwego, rzetelnego i lojalnego postępowania, zgodnego z powszechnie uznawanymi normami słuszności i etyki. Są one powszechnie akceptowanymi, ugruntowanymi w społeczeństwie regułami postępowania pomiędzy ludźmi. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, sprzeczne z nimi działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Z kolei „miejscowe zwyczaje” oznaczają reguły postępowania nie będące normami ustanowionymi przez państwo, lecz stworzone przez wieloletnią praktykę kształtowania się stosunków społecznych w określony sposób na pewnym terytorium lub wśród określonej grupy ludzi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawniony z tytułu służebności gruntowej jest zobowiązany do jej wykonywania w taki sposób, aby właściciel nieruchomości obciążonej był dotknięty w jak najmniejszym stopniu utrudnieniami w korzystaniu z niej.
Podkreślić trzeba, iż ustanowienie tego rodzaju służebności na określonej nieruchomości powoduje, iż wynikające z niej zobowiązania dotyczą jej każdoczesnego właściciela. Oznacza to, że w razie przejścia nieruchomości obciążonej na nowego właściciela, obowiązki wynikające ze służebności obciążają go bez żadnych modyfikacji.
Analogicznie, wynikające z przedmiotowej służebności uprawnienia przysługują każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości władnącej.
Musisz wiedzieć, że osobą uprawnioną do wykonywania służebności jest nie tylko sam właściciel nieruchomości władnącej, ale również każda inna osoba, która w jego imieniu wykonuje prawo własności, na przykład jego domownicy, najemca, dzierżawca, użytkownik czy też zatrudnieni przez niego pracownicy.
Służebność gruntowa może przybrać formę bierną lub czynną. Pierwsza z nich polega na zobowiązaniu właściciela nieruchomości obciążonej do niewykonywania określonych uprawnień, które ma wobec swojej lub innej nieruchomości na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu prawa własności. Z kolei istotą drugiej jest wykonywanie przez właściciela nieruchomości władnącej określonych uprawnień w stosunku do cudzej nieruchomości.
Przykładami służebności gruntowych są:
- służebność okna otwieranego na teren sąsiedniej nieruchomości,
- służebność parkowania pojazdu na cudzej nieruchomości,
- służebność oparcia muru o mur sąsiada,
- służebność postawienia i utrzymywania urządzenia reklamowego,
- służebność czerpania wody,
- służebność przeprowadzenia wodociągu,
- służebność przejazdu lub/i przechodu (służebność drogi koniecznej).
Ta ostatnia występuje najczęściej. Polega ona na prawie żądania przez właściciela danej nieruchomości, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarskich, ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności polegającej na prawie przechodu oraz przejazdu przez grunt należący do innego posiadacza.
Zasadą jest, iż przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z uwzględnieniem potrzeb takiej nieruchomości oraz z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które ma ona prowadzić, jak również z uwzględnieniem interesu społeczno – gospodarczego.
Dodać trzeba, iż kwestie związane ze służebnościami gruntowymi regulują przepisy art. 285 – 295 Kodeksu cywilnego.