Polskie prawo przewiduje wiele sposobów powstania służebności osobistych. Mogą one być ustanowione poprzez:
- zawartą pomiędzy stronami umowę cywilnoprawną,
- zapis windykacyjny,
- orzeczenie sądowe,
- decyzję administracyjną.
Umowa cywilnoprawna jest zasadniczą i w praktyce najczęściej występującą formą kreacji służebności osobistej. Jest ona zawierana pomiędzy właścicielem obciążanej nieruchomości oraz osobą uprawnioną, na rzecz której zostaje ustanowiona.
Musisz wiedzieć, że oświadczenie pierwszej z tych osób powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego. W razie niedochowania tego wymogu, będzie ono nieważne z mocy samego prawa. Tym samym nie wywoła żadnych skutków prawnych.
Z kolei uprawniony może złożyć swoje oświadczenie w całkowicie dowolnej postaci. Zaznaczyć jednak trzeba, iż powinno ono przybrać przynajmniej zwykłą formę pisemną. Dzięki temu będzie ono mogło służyć celom dowodowym przed Sądem, w razie zaistnienia konfliktu pomiędzy stronami.
Sama umowa może stanowić całkowicie samodzielny dokument, bądź też stanowić część kontraktu innego rodzaju i zostać „wpleciona” w jego treść, na przykład umowy sprzedaży, darowizny, dożywocia, etc.
Pamiętać trzeba, aby w umowie tego rodzaju zawarte zostało oświadczenie ustanawiającego o zrzeczeniu się przez niego określonej części praw jakie mu przysługują w stosunku do nieruchomości oraz dokładne określenie zakresu korzystania z niej przez służebnika. Oczywiście może to uczynić tylko i wyłącznie jej właściciel.
Kolejnym sposobem powstania służebności osobistej jest ustanowienie jej w drodze zapisu windykacyjnego. Jest on rozrządzeniem spadkodawcy na wypadek śmierci, uczynionym w testamencie w formie aktu notarialnego. Na jego mocy spadkodawca postanawia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Pamiętać jednak trzeba, że jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy służebności, jest on bezskuteczny, jeżeli w momencie powołania do spadku przedmiot majątkowy, który miał być nią obciążony, nie należy do spadku. Ma to miejsce także w przypadku, gdy spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia,
Służebność osobista może powstać także na mocy orzeczenia sądowego, wydanego na skutek pozwu wniesionego przez osobę uprawnioną. Przykładem jest istnienie tzw. umowy przyrzeczonej, przewidującej zobowiązanie tego rodzaju, które obciąża danego właściciela nieruchomości. W takiej sytuacji, na mocy art. 64 Kodeksu cywilnego prawomocne orzeczenie Sądu zastępuje oświadczenie o ustanowieniu takiej służebności. W takiej formie służebność osobista może także zostać ustanowiona w wyniku postępowania prowadzonego w celu podziału majątku wspólnego, na podstawie zgodnego wniosku jego uczestników bądź dla dokonania działu spadku.
Ostatnim sposobem powstania służebności osobistej jest decyzja administracyjna. Jest on jednak stosowany wyjątkowo i występuje stosunkowo rzadko. Jest to dopuszczalne na rzecz właścicieli nieruchomości sąsiednich w trybie postępowania wywłaszczeniowego. Warunkiem jest jednak aby jego skutkiem było występowanie dla nich szkody lub niedogodności. Jej celem może być jedynie zapobieżenie zmniejszeniu użyteczności tych nieruchomości.