W pewnych szczególnych sytuacjach już wszczęte postępowanie karne, podlega umorzeniu z urzędu. W jakich sytuacjach może to nastąpić oraz jakie ma to skutki prawne?
Okoliczność ta stanowi podstawę umorzenia postępowania karnego, w sytuacji, gdy wprawdzie czyn zabroniony został popełniony, jednak zachodzi jednocześnie, przewidziane w przepisach Kodeksu karnego wyłączenie odpowiedzialności karnej jego sprawcy. Przykładem może być unormowanie zawarte w art. 15, zgodnie z którym – nie podlega karze za usiłowanie, ten kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.
Śmierć oskarżonego stanowi zawsze podstawę do umorzenia postępowania karnego, gdyż pomimo popełnienia czynu zabronionego, nie można ukarać jego sprawcy z powodu jego zgonu. Tym samym odpada cel, w którym prowadzone jest takie postępowanie.
Musisz wiedzieć, że istnieje pewna kategoria osób, która z mocy samego prawa nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych, co powoduje, że nie jest możliwe prowadzenie przeciwko nim postępowania karnego.
Należą do nich na przykład uwierzytelnieni w Rzeczypospolitej Polskiej szefowie przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych.
Podkreślić trzeba, że w polskim postępowaniu karnym obowiązuje zasada skargowości. Polega ona na tym, że do jego wszczęcia konieczne jest wniesienie do Sądu skargi przez uprawnionego do tego oskarżyciela. Na ogół jest to prokurator, ale może również w takiej roli występować na przykład subsydiarny oskarżyciel posiłkowy. Jeśli odpowiednia skarga nie została złożona, wówczas nie ma podstaw do wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego w danej sprawie.
Katalog innych okoliczności wyłączających ściganie sprawców przestępstw jest bardzo szeroki i dotyczy sytuacji szczególnych. Należy do nich na przykład abolicja, a więc odstąpienie w ramach polityki karnej państwa od ścigania określanej kategorii przestępstw, czy też brak zgody danego państwa na przeprowadzenie ekstradycji sprawcy czynu zabronionego.
Decyzję o umorzeniu postępowania może podjąć zarówno Sąd na etapie postępowania, które jest prowadzone przed nim, jak i prokurator na etapie postępowania przygotowawczego. Zapada ona w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.