Sąd Najwyższy, w jednym ze swych postanowień stwierdził, iż przedmiotem ochrony prawa karnego w przypadku przedmiotowego przestępstwa „nie jest wolność osoby uprowadzonej lub zatrzymanej, lecz instytucja opieki lub nadzoru nad tą osobą”.
Podkreślić trzeba, że sposób działania sprawcy uprowadzenia lub zatrzymania nie należy do ustawowych znamion opisywanego czynu zabronionego. W przypadku gdy zastosował on przemoc, groźbę lub podstęp, stosuje się tzw. kumulatywną kwalifikację jego postępowania, kiedy to oprócz zarzutu uprowadzenie, oskarża się także o przestępstwo stosowania przemocy.
Zaznaczyć należy, iż zatrzymanie może, ale nie musi, łączyć się z uprowadzeniem. W praktyce jedno jest najczęściej kontynuacją drugiego. Oznacza to, że sprawca najpierw dokonuje uprowadzenia, a następnie osobę uprowadzoną zatrzymuje.
Uprowadzenie bez zatrzymania może mieć miejsce, gdy osoba, która się go dopuściła natychmiast po tym porzuca pokrzywdzonego albo też oddaje go innej w opiekę innej osobie, która nie jest do tego w świetle prawa uprawniona.
Możliwa jest też sytuacja odwrotna, kiedy następuje zatrzymanie bez uprowadzenia. Może to być wynikiem sytuacji, w której osoba uprawniona do sprawowania opieki nad małoletnim jedynie przez pewien czas, nie oddaje go po jego upływie pod nadzór osoby do tego upoważnionej na stałe.
Musisz wiedzieć, że o ile uprowadzenie może polegać tylko i wyłącznie na zachowaniu aktywnym sprawcy, a więc działaniu, o tyle zatrzymanie może obejmować zarówno działanie, jak i zaniechanie.
Należy też wyraźnie podkreślić, że dla bytu przestępstwa uprowadzenia, nie ma znaczenia ewentualna zgoda wyrażona przez małoletniego, który nie ukończył 15 roku życia. Jeżeli jednak tego rodzaju czyn zabroniony zostanie dokonany wbrew takiej woli, wówczas dojdzie równocześnie do pozbawienia go wolności, w związku z czym zasadne będzie zastosowanie kumulatywnej kwalifikacji, a więc nie tylko dotyczącej uprowadzenia, ale także pozbawienia wolności.
Koniecznym elementem dla bytu przestępstwa uprowadzenia jest to, aby nastąpiło ono również wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, w tym wypadku drugiego rodzica. Może być wyrażona w sposób wyraźny, a więc wprost lub też dorozumiany W tym ostatnim przypadku może to wynikać jedynie z okoliczności sytuacji.
Uprowadzenie rodzicielskie jest przestępstwem umyślnym. Oznacza to, że jego sprawca musi działać z zamiarem jego popełnienia, a więc chce go dokonać, bądź przynajmniej przewidując to, godzić się na jego skutki.