Sprawowanie opieki nad dzieckiem ściśle łączy się z władzą rodzicielską, która stanowi ogół praw przysługujących rodzicom oraz spoczywających na nich obowiązkach wobec dziecka. Obejmuje ona całokształt spraw małoletniego i ma na celu zapewnienie należytej pieczy nad nim i jego majątkiem.
Pod władzą rodzicielską dziecko pozostaje do końca osiągnięcia pełnoletniości, a więc co do zasady do ukończenia osiemnastego roku życia.
Sposób wykonywania władzy rodzicielskiej powinien być ściśle dostosowany do dobra dziecka, które ma w stosunku do niej charakter nadrzędny.
W postanowieniu z dnia 11 lutego 1997 r. (II CKN 90/96, LEX nr 1228425) Sąd Najwyższy wskazał, że „Pojęcie dobra dziecka, z jednej strony, obejmuje całą sferę najważniejszych jego spraw osobistych, przykładowo takich, jak rozwój fizyczny i duchowy, odpowiednie kształcenie i wychowanie oraz przygotowanie do dorosłego życia, z drugiej zaś – ma ono wyraźny wymiar materialny. Polega on na konieczności zapewnienia dziecku środków do życia i realizacji celów o charakterze osobistym, a w wypadku gdy ma ono swój majątek, także na dbałości o jego interes majątkowy”.
Z kolei w postanowieniu z dnia 31 stycznia 2018 r. (IV CSK 442/17, LEX nr 2483681) Sąd Najwyższy uznał, że „Dobro dziecka jest podstawową wartością, która wymaga priorytetowego traktowania w stosunku do interesów innych osób, także rodziców”.
Piecza wykonywana w ramach władzy rodzicielskiej, oznacza grupę obowiązków rodziców, obejmujących opiekę nad małoletnim, dbałość o jego wychowanie i rozwój oraz komfort psychiczny, jak również kierowanie jego poczynaniami.
W ramach sprawowania opieki nad dzieckiem, rodzice powinni są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój małoletniego, tak, aby osiągnąć ostateczny cel wychowawczy, którym jest „przygotowanie dziecka do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień”.
Realizując ten obowiązek, rodzice muszą działać zgodnie z dobrem małoletniego, które obejmuje całą sferę jego najważniejszych spraw osobistych, w tym zdrowie i bezpieczeństwo, które powinny być zapewnione dziecku w pełni.