Podkreślenia wymaga fakt, iż zasady odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego za zachowek są podobne do tych, jakie ponoszą osoby na rzecz których spadkodawca ustanowił darowiznę.
Przede wszystkim, odpowiada on wobec wierzyciela zachowkowego tylko i wyłącznie wówczas, gdy uprawniony do zachowku nie jest w stanie wyegzekwować od spadkobiercy należnego mu świadczenia z tego tytułu. Odpowiada on więc w dalszej kolejności, a pierwsze kroki prawne osoby dochodzącej zachowku powinny zostać skierowane przeciwko spadkobiercom zmarłego.
Odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego ma ponadto charakter jedynie subsydiarny. Oznacza to, że odpowiada on za zachowek tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego. Tym samym, uprawniony do zachowku może dochodzić przeciwko zapisobiorcy jedynie kwoty odpowiadającej wysokością równowartości otrzymanej przez niego od spadkodawcy rzeczy lub prawa. W takich właśnie granicach zapisobierca windykacyjny jest zobowiązany do zapłaty wierzycielowi zachowkowemu sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku.
W przypadku, gdy zapisobierca windykacyjny sam występuje w charakterze osoby uprawnionej do zachowku, wówczas ponosi on odpowiedzialność względem innych osób posiadających takie uprawnienie tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
Dodać trzeba, że odpowiedzialność kilku zapisobierców windykacyjnych względem uprawnionego do zachowku jest solidarna. Oznacza to, że wierzyciel zachowkowy może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich zapisobierców łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a jego zaspokojenie przez któregokolwiek zwalnia pozostałych z długu.
Powinieneś wiedzieć, że zapisobierca windykacyjny może zwolnić się z odpowiedzialności wobec wierzyciela zachowkowego wówczas, gdy nie będzie zachodziła różnica pomiędzy obecnym stanem jego majątku a stanem, który by istniał, gdyby zapis nie miał miejsca. Innymi słowy jego odpowiedzialność z tego tytułu wyłącza sytuacja, w której pomimo otrzymania zapisu, nie jest on już wzbogacony. Trzeba tu jednak poczynić ważne zastrzeżenie – nie ma to zastosowania wówczas, gdy zapisobiorca wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.
Również rozporządzenie przedmiotem zapisu windykacyjnego bezpłatnie na rzecz osoby trzeciej będzie skutkować niemożnością dochodzenia wierzytelności zachowkowej zarówno w stosunku do zapisobiercy, jak i w stosunku do osoby trzeciej, która została obdarowana. Nie wyklucza to jednak ewentualnego dochodzenia przez wierzycieli roszczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego zapewniających im ochronę w razie niewypłacalności dłużnika, a więc w ramach tzw. roszczenia paulińskiego.
Jeśli chodzi o uzupełnienie zachowku, to osobie, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, ustawodawca przyznał w tym zakresie upoważnienie przemienne, Może ona bowiem zwolnić się z obowiązku zapłaty żądanej sumy przez wydanie przedmiotu zapisu, a więc spełnić swój obowiązek niejako w naturze.