Kancelaria Adwokacka Bartosz Kamil Obrębski

Małżeńska wspólność ustawowa

Spis treści

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, pomiędzy jego stronami powstaje z mocy samego prawa  ustrój wspólności ustawowej. Określa on stosunki majątkowe, jakie panują pomiędzy współmałżonkami.

Jak powstaje małżeńska wspólność ustawowa?

Zawarcie związku małżeńskiego powoduje, co do zasady, powstanie pomiędzy jego stronami ustawowej wspólności majątkowej. Następuje to z mocy samego prawa, nie wymaga więc dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych.

 

Do jej powstania nie dochodzi jedynie wtedy, gdy:

  • pomiędzy małżonkami została zawarta umowa majątkowa małżeńska, ustanawiająca ustrój rozdzielności majątkowej, tzw. intercyza,
  • gdy w chwili zawarcia małżeństwa jedno z małżonków jest ubezwłasnowolnione lub została ogłoszona jego upadłość – w takiej sytuacji z mocy samego prawa obowiązuje przymusowy ustrój rozdzielności majątkowej.

 

Musisz wiedzieć, że wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami jest współwłasnością łączną, a więc ma charakter bezudziałowy. Żaden z małżonków nie dysponuje więc wyraźnie określonym oraz wyodrębnionym udziałem w majątku wspólnym.

 

Powoduje to, że, wszelkie, nabyte w trakcie trwania małżeństwa składniki stanowiące przedmiot majątku wspólnego, przysługują obojgu małżonkom w sposób niepodzielny, nie zaś w określonej proporcji ułamkowej.  Zasadą jest przy tym, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

 

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może on również, zobowiązywać się do rozporządzania, ani też go dokonywać w odniesieniu do udziału, jaki przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku w razie ustania wspólności małżeńskiej.

Co jest przedmiotem ustawowej wspólności majątkowej?

Małżeńska wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub też tylko przez jednego z nich. Zalicza się do niej zarówno dochody uzyskane z majątku wspólnego, jak również z majątków osobistych współmałżonków, jak na przykład z tytułu czynszu najmu lokalu mieszkalnego, stanowiącego osobistą własność danego małżonka.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obejmuje ona w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz
  • kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zewidencjonowanych na specjalnym subkoncie

Tym samym, majątek wspólny tworzą wszystkie te wartości, które nie wchodzą w skład majątku osobistego każdego ze współmałżonków.

Co stanowi majątek osobisty małżonka?

Na majątek osobisty każdego z małżonków, składają się te wszelkie dobra, które nabył on przed wstąpieniem w związek małżeński, a także te, które otrzymał na podstawie dziedziczenia lub darowizny. Dotyczy to także uzyskanego odszkodowania z tytułu uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, a także z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wyjątkiem jest renta należna poszkodowanemu z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

Majątek osobisty obejmuje również:

  • prawa autorskie i pokrewne,
  • prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
  • dobra uzyskane jako nagroda za osobiste osiągnięcia,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
  • przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego oraz przedmioty użytku osobistego.



W jaki sposób sprawowany jest zarząd majątkiem wspólnym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarząd majątkiem sprawują obydwoje współmałżonkowie. Jest to zarówno ich prawo, jak i obowiązek. Powinni oni udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, oraz czynnościach jakie podjęli w tym zakresie, i zobowiązaniach, jakie go obciążają.

 

Warto zaznaczyć, że każdy z małżonków może również samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, a w szczególności wykonywać czynności, których celem jest jego zachowanie w stanie nieuszczuplonym.

Kiedy ustaje małżeńskiej wspólność ustawowa?

Małżeńska wspólność ustawowa, przestaje istnieć z mocy samego prawa chwilą ustania związku małżeńskiego poprzez rozwód. Skutek taki dotyczy całego majątku, który był nią objęty, nie jest więc możliwe ograniczenie go jedynie do niektórych przedmiotów majątkowych wchodzących w skład wspólności małżeńskiej.

Podsumowanie

Małżeńska wspólność ustawowa powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa i obejmuje majątek nabyty przez małżonków w jego trakcie. Nie wyodrębnia się w niej udziałów – całość przysługuje obojgu. Wspólność ustaje m.in. przez rozwód lub zawarcie intercyzy. Rozróżnienie między majątkiem wspólnym a osobistym jest kluczowe przy podziale majątku. Zrozumienie zasad wspólności pozwala skutecznie chronić swoje interesy majątkowe.

Adwokat Bartosz Obrębski

E - mail

adwokat.obrebski@gmail.com

Telefon

508 269 045