Kancelaria Adwokacka Bartosz Kamil Obrębski

Rozwód – wszystko co musisz wiedzieć od A do Z – poradnik dla Ciebie

Spis treści

Niekiedy to właśnie rozwód jest najwłaściwszym rozwiązaniem – tak jak dla samych współmałżonków, tak i również dla ich najbliższych i dzieci. Trwające coraz dłużej intensywne spory, które wynikają z niedopasowania Waszych charakterów, całkowity zanik więzi pomiędzy Wami czy nagminne zdrady z pewnością nie zaliczają się do rzeczy przyjemnych. W żaden sposób nie rokują także pozytywnie na Wasze przyszłe życie. Jeżeli doszedłeś do wniosku i chcesz wystąpić z żądaniem o orzeczenie rozwodu, dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z najistotniejszymi informacjami na jego temat. Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu, który stanowi krótki, ale zdecydowanie przydatny przewodnik po tematyce rozwodowej.

Co to jest rozwód?

Mianem rozwodu możemy określić oficjalne zakończenie związku małżeńskiego, który został zawarty między kobietą oraz mężczyzną. Za jego orzeczenie odpowiedzialny jest Sąd – zazwyczaj ten, który jest właściwy dla Waszego miejsca zamieszkania. Dokument potwierdzający uzyskanie rozwodu to wyrok rozwodowy.

Ile trwa rozwód?

Pomimo mojej wieloletniej praktyki w tym obszarze prawa, na tak zadane pytanie niezwykle trudno jest odpowiedzieć w jednoznaczny, konkretny sposób. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż zależy to od charakterystyki konkretnej sprawy. Jeśli natomiast chcesz maksymalnie skrócić cały proces, postaraj się o dobrego adwokata, który w znaczny sposób pomoże Ci usprawnić wszystkie formalności i podpowie, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze.

Ile kosztuje rozwód?

Tak samo jak w poprzednim przypadku, również na to pytanie nie można odpowiedzieć stuprocentowo dokładnie. Po pierwsze, wynagrodzenie dla Twojego prawnika może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, stopnia skomplikowania sprawy oraz popularności, którą cieszy się dana kancelaria. Po drugie, koszty całego przedsięwzięcia również mogą być zmienne, ponieważ wynikają z wielu kwestii.

Co powinno się znaleźć w pozwie o rozwód?

Nie ma co ukrywać, pozew o rozwód to zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy podczas całego postępowania rozwodowego. Po pierwsze, powinien on zawierać wszystkie wymagane z punktu widzenia prawa elementy. Po drugie, możesz w nim żądać nie tylko orzeczenia rozwodu, ale również podziału majątku wspólnego (jeśli nie wydłuży to całego procesu) czy opieki nad dziećmi. Co jednak najważniejsze, jeśli Twój pozew rozwodowy zostanie napisany w odpowiednio profesjonalny sposób i zostaną w nim zawarte właściwe dowody i argumenty, Sąd przychyli się do tego, o co wnioskujesz, a cały proces nie potrwa dłużej, niż powinien. Warto skorzystać w tej kwestii z pomocy doświadczonego prawnika.

O co można wnioskować w pozwie o rozwód?

Jak już wspomniałem powyżej, w pozwie o rozwód możesz wnioskować nie tylko o oficjalne rozwiązanie małżeństwa, ale także o prawne uregulowanie innych kwestii. To właśnie w pozwie rozwodowym możesz zawrzeć informacje o tym, czy żądasz alimentów na Wasze wspólne dziecko lub siebie, poprosić o podział majątku wspólnego czy uregulować kontakty ze swoim dzieckiem.

Jakie dowody załączyć do pozwu o rozwód?

Żeby móc dowieść wszystkiego, co zostało napisane w pozwie rozwodowym, trzeba w nim zawrzeć stosowne dowody oraz właściwe załączniki. Jeśli masz w planach wnioskowanie o rozwód z winą drugiej strony, będą one szczególnie istotne dla Sądu. Za istotny dowód uznamy wszystko, co wskazuje na to, że więź pomiędzy Tobą a współmałżonkiem przestała istnieć. Jeśli mąż czy żona zdradziła lub dopuściła się innego rażącego naruszenia Waszej małżeńskiej umowy, również powinieneś móc odpowiednio to udowodnić.

Czy w trakcie rozwodu trzeba mieć adwokata?

Naturalnie w trakcie przeprowadzania postępowania rozwodowego, nie masz obowiązku korzystania z usług adwokata, ani radcy prawnego, którzy mogą Cię reprezentować. Zatrudnienie prawnika wiążą się wszakże z dodatkowymi kosztami… które zdecydowanie warto jest ponieść. Dlaczego? W wielu sytuacjach cechujący się dużym doświadczeniem mecenas będzie mógł okazać Ci wsparcie i ocenić ważne dla Twojego dalszego życia kwestia chłodnym okiem, opiniując sytuację z zewnątrz i doradzając Ci najkorzystniejsze wyjście. Rozwód reguluje wszakże bardzo istotne kwestie, które będą rzutować na Twoją przyszłość i nawet najmniejszy błąd może Cię wiele kosztować. Oczywiście, decyzja o skorzystaniu z pomocy adwokata należy do Ciebie – jeśli jednak chcesz zakończyć cały proces skutecznie oraz szybko, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pomoc fachowca.

Czy Sąd może odmówić rozwodu?

Osoby, które decydują się na złożenie pozwu o rozwód mają wiele dylematów – i nie ma w tym absolutnie niczego zaskakującego. Część Klientów pyta mnie o to, czy Sąd może odmówić rozwodu. Owszem, jednak tylko ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci, niezgodność z zasadami współżycia społecznego lub gdy rozwodu żąda wyłącznie małżonek winny rozstania. Sąd ma do tego prawo nawet pomimo trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Czy mediacja jest dobrym rozwiązaniem?

W niektórych przypadkach zdecydowanie się na mediację to bardzo dobre rozwiązanie. Można ją przeprowadzić w związku z decyzją Sądu albo na wniosek Twój i Twojego współmałżonka. Sędzia może skierować Was na mediację, jeżeli sądzi, że istnieją jakiekolwiek widoki na utrzymanie Waszego związku małżeńskiego w mocy.

A może separacja?

Jeśli którekolwiek z Was nie jest do końca pewne tego, czy chce definitywnie zakończyć Wasze małżeństwo, lepszym wyborem od rozwodu będzie separacja. Może ona zostać orzeczona na wskazany okres czasu. To dobra alternatywa dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą jeszcze orzeczenia rozwodu. Skutki separacji, pomijając ustanie małżeństwa, zbliżone są do skutków rozwodu, natomiast może ona być etapem przejściowym do nawiązania przez małżonków zerwanych więzi.

Adwokat Bartosz Obrębski

E - mail

adwokat.obrebski@gmail.com

Telefon

508 269 045

Ostatnie wpisy:

Znieważanie funkcjonariusza publicznego

Znieważanie funkcjonariusza. Przestępstwo znieważenia funkcjonariusza jest szczególną formą przestępstwa znieważenia. Jego znamiona są bardzo podobne, zaś zasadniczą różnicą jest to, iż może ono być skierowane tylko i wyłącznie przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu.